top of page
Пошук

Про "психо" спеціалістів, чи варто їх боятись та що з ними робити.

  • Богдана Сацька
  • 15 вер. 2015 р.
  • Читати 4 хв


Людина, що зіткнулась із проблемою у своєму житті (неможливістю втілити протягом тривалого періоду часу певні бажання, мрії чи сподівання) рано чи пізно починає замислюватись про те, щоб звернутись по допомогу до спеціалістів.

І в цей момент, потрібно зазначити, вона починає проходити через цілу низку внутрішніх станів та почуттів, що так чи інакше стримують її, зупиняють, не дозволяють отримати допомогу.

Розглянемо ці стани.

  1. Загальна необізнаність зі сферою допомагаючи послуг (називатимемо їх так для простоти). Буквосполучення «психо», хоч і має достатньо нестрашну і навіть поетичну етимологію, означаючи всього – навсього душу, є для сучасної української людини певною жахалочкою, що наводить на думки про 1)психіатра і 2)абсолютної неможливості себе з ним, психіатром, хоча б у якійсь площині перетнути. Таким чином, до речі, навіть люди, які справді потребують психіатра, і нічого в чому немає жахливого, якщо розібратись, таку допомогу вчасно не отримують, що може бути вкрай шкідливо не тільки для їх, власне, психіки, але й для самого життя. Втім, мало хто знає, а якщо і знає, то все ж не до кінця розрізняє, поняття «психіатр», «психотерапевт» та «психолог». Зазирнемо у вікіпедію:

"Психіатрія — це наука, що вивчає причини виникнення, прояви, перебіг, методи запобігання і лікування психічних хвороб."

«Психотерапія — це науково обґрунтований та емпірично перевірений вид діяльності, що спрямований на допомогу людям, які потерпають від психічних, психосоматичних, соціальних проблем або страждання, та використовує психологічні інструменти»

Психоло́гія — наука, що вивчає психічні явища (мислення, почуття, волю) та поведінку людини, пояснення яких знаходимо в цих явищах.

Як ми бачимо, не зважаючи на спільний корінь, поняття ці, та сама діяльність, і, відтак, спеціалісти, що займаються кожним із цих видів діяльності, достатньо, можна навіть сказати, суттєво, відрізняються.

Умовно кажучи, якщо вам не зрозуміло, чому люди (або якась певна їх частина) поводиться так, як поводиться – попросіть пояснити психолога.

Якщо ви помітили за собою дивну неможливість відстояти свої інтереси перед керівництвом, або тривалий час підтримувати здорові стосунки, і вам це певною мірою заважає, зверніться до психотерапевта.

Він же, до речі, зможе скерувати вас до психіатра, в разі потреби, якщо ваш стан буде таким, що не піддається терапії з використанням саме психологічних інструментів.Звичайно ж, тут я наводжу лише категорії запитів, для загального розуміння, і вони зовсім не є вичерпним переліком того, з чим можна (і треба) звертатись по допомогу.


2. Отже, будемо вважати, що людина розібралась, до кого саме вона могла б звернутись. Наступна перешкода, з якою вона стикається називається «сором». «Ну як же я отак піду до незнайомої людини, і скажу їй, що не можу заробити достатньо грошей, або що мене кидають чоловіки, або що я боюсь смерті?! Ця ж людина про мене бо-зна що подумає!» На це можна відповісти так: по-перше, ваша проблема далеко не є такою унікальною, як вам здається, терапевт, що хоча б якийсь час працює в певній сфері (а в терапевтів, як і в інших фахівців, теж є свої спеціалізації), вже дуже багато разів чув таку історію. І, можливо це вас здивує, вже багато разів чув її у таких самих висловах, якими будете оперувати і ви. Це не значить, що ваша проблема не важлива, це значить, що багато інших людей теж проживали подібне, і в цьому немає нічого 1)страшного, 2)такого, чого б варто було соромитись. Чому так? Бо люди, що живіть в одному суспільстві, у схожих соціо-культурних умовах, мають спільну історію та схожі біографії (стосунки між батьками, житлові умови, взаємодію з суспільними інститутами) майже завжди проходять через подібні дитячі травми, які згодом і зумовлюють виникнення схожих перешкод на шляху до щастя. А по-друге, терапевт, якщо він дійсно розуміє суть своєї ролі у вашому житті, сидить у своєму кабінеті не для того, щоб вас 1) засуджувати 2)вчити 3) виправляти, а для того, щоб допомогти вам знайти вихід з вашої ситуації саме таким шляхом, який буде оптимальним САМЕ для вас. Бо, на відміну від проблем та травм, особистості людей є унікальними і ніколи не повторюються, майже як відбитки пальців :)


3. Добре, ви зрозуміли до кого вам потрібно і навіть набрались рішучості записатись на консультацію, але постає наступне питання: гул на запит «психотерапевт київ» (для прикладу) видає 111 000 результатів!!! І це не жарт для людини, що тільки тиждень тому почала відрізняти психотерапевта від психіатра та психолога. Що ж робити? Підказати правильний шлях (а під правильним ми розуміємо найменші витрати ресурсів – найвища ефективність процесу) в даній ситуації доволі важко. Але я спробую дати певні напрямні :) Перший варіант – піти шляхом логіки. Найвищий рейтинг, найбільша популярність, велика кількість схвальних відгуків, найвищий гонорар. Всі ці, або будь-який з цих критерії теоретично можуть бути визначальними. Втім, досвід показує, що і серед людей, що відповідають таким критеріям, можуть знайтись ті, які не тільки не допоможуть конкретно вам, а може ще й зашкодять. Таке, на жаль, теж трапляється. Втім, не поспішайте казати «От так я і знав, всі ці психіатри – шарлатани». Згадайте, що недобросовісних спеціалістів вистачає у будь-якій сфері людської життєдіяльності, але це не заважає вам кожного дня їздити у громадському транспорті, купувати хліб і навіть пломбувати зуби!

Це був шлях логіки. Втім, маю згадати ще про один шлях – шлях інтуїції. Спробуйте відчути до кого вас потягне. Хоч би навіть серед написаних на екрані імен у гуглі. Якщо відчути важко – звертайтесь до того, хто першим впаде в око. (Механізм, насправді, той самий, але вам на перших порах буде легше змиритись з тим, що такий вибір відбувся випадково, а не був підказаний незрозумілою внутрішньою силою).


4. Почитавши трохи про психотерапевтів, ви зрозуміли, що їх є багато різних видів і форм :). Одні ведуть групові заняття – інші індивідуальні. Одна говорять з клієнтами по п’ять років, інші танцюють. Одні взагалі обіцяють робити клієнту якийсь дивний масаж – інші запевняють, що грати в ігри – найкращий спосіб зрозуміти себе. І так далі, і так далі. Як же тут бути? Тут, насправді, ніяк - тільки пробувати, прислухатись до відчуттів, шукати своє.


В якості підсумку, хочу зазначити, що психотерапія – це не легко, це не чарівна таблетка, що без жодних ваших зусиль раз і назавжди вирішить всі ваші проблеми. Але це є можливість з допомогою спеціально навченої людини покращити якість вашого життя, зрозуміти причини невдач та перешкод, знайти власні приховані ресурси та обмеження, навчитись використовувати перші і не дуже залежати від других. Успіху вам і радісних відкриттів власного внутрішнього світу!


 
 
 

Comments


Останні дописи
Архів
Шукати за мітками
Follow Us
  • Facebook Basic Square
bottom of page